היכן אתם סובלים מכאבים?

 • Loading ... Loading ...

  מהו-כאב


  מהו כאב

  כאב, לכאורה אחת התחושות היום יומיות ביותר והפשוטות ביותר, הוא למעשה המורכב שבחושים. הסיבה לכך היא שחוש הכאב משקף לא רק תחושה פיסית – אם ראיה משקפת קרני אור שפוגעות ברשתית, שמיעה מתרגמת לאותות חשמליים תדרים שונים של קול שפוגעים בעור התוף, ואילו מישוש מתרגם מגע לאות עצבי, הרי שכאב שונה מכל החושים האחרים. כאב הוא חוש שמשקף לא גירוי פיסיקלי מסויים אלא כל סוג של גירוי קיצוני – קול רעש חזק עלול להכאיב, כשם שיכול להכאיב אור בוהק או לחץ חזק מידי על העור. פרט לכך, גירויים ספציפיים כגון דלקת באיזור מסויים בגוף עלולים לעורר תחושת כאב במגוון דרכים.

  ייחודו העיקרי של חוש הכאב

  הייחוד המרכזי של חוש הכאב אינו בקולטניו היחודיים בעור ובאיברים אחרים, אלא בפרשנות המיוחדת אותה עוברות תחושות כאב במוח. כאב מערב חוש פיסי עם פן רגשי בולט, שבלתי אפשרי לנתק מהקשרו – כאב מעורר רגש של סבל אצל האדם הכאוב, וזו מהותו העיקרית. לכן לדוגמא, רגשות רבים יכולים להשפיע על תחושת כאב באופן דראסטי – אדם מדוכא ירגיש בכאב בצורה חזקה יותר מהאדם הממוצע, ובניגוד לכך אדם שנמצא במצב של אופוריה או אדם עם רמות גבוהות של אדרנלין בגלל התרגשות או מאמץ פיסי עילאי ירגישו משמעותית פחות כאב – ולכן הסיפורים על לוחמים שנפצעו בשדה הקרב ולא הרגישו את כאב הפציעה הם נפוצים ביותר.

  כיצד ניתן לטפל בכאב

  ישנן מגוון דרכים לטפל בכאב, החל מתרופות פשוטות שלא דורשות מרשם רופא כמו אקמול או אופטלגין, דרך תרופות נוגדות דלקת (כמובן, רק במצבים בהם כאב נגרם על ידי דלקת), וכלה במשככי כאבים רציניים יותר כמו המורפין המפורסם. אבל ראשית כל, על מנת לטפל בכאב רצוי תמיד להיוועץ במומחה רפואי, מכיוון שכאב עלול להיות לא רק מטרד. כאב אינו רק תחושה בלתי נעימה אלא לפעמים הסימן הראשון למחלה רצינית, ולכן כל מצב של כאב דורש התייחסות רצינית. בכל מקרה, גם אם נמצא הגורם שעורר כאב וגם אם לא, טיפול בכאב עצמו הוא מאוד משמעותי.


  אופטימל ביטוחים - מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ניתוח תיקים