היכן אתם סובלים מכאבים?

 • Loading ... Loading ...

  כאבים-בצד-ימין-של-הבטן


  כאבים בצד ימין של הבטן

  כאבים בצד ימין של הבטן עלולים לנבוע מכל מיני סיבות, אולם ניתן לחלקם באופן גס לכאבים בבטן הימנית התחתונה וכאבים בבטן הימנית העליונה. על מנת להבין ממה עלולים לנבוע כאבים בצד ימין של הבטן יש קודם כל צורך להבין אילו איברים נמצאים באיזור זה. ובכן, האיברים העיקריים בבטן הימנית העליונה הם הכבד וכיס המרה, ואילו בבטן הימנית התחתונה מככבים התוספתן, המעי הדק הסופי והמעי הגס העולה. כמו כן, אצל נשים יש בבטן התחתונה שחלות וחצוצרות, כחלק ממערכת המין.

  אז מה גורם לכאבים בצד ימין של הבטן?

  כאבים בצד ימין של הבטן עלולים להיגרם, בהתאם, מבעיות שנובעות מכל אחד מהאיברים הנ”ל. כאבים בצד ימין של הבטן העליונה נגרמים בעיקר ממחלות של הכבד וכיס המרה – למשל דלקת כבד (הפטיטיס) או דלקת בכיס המרה, שעל פי רוב נגרמת עקב נוכחות אבנים בכיס המרה. כאבים בצד ימין של הבטן התחתונה נגרמים אף הם ממספר רב של גורמים, כולל דלקת במעי הדק או הגס, מחלות של השחלות והחצוצרות, וכמובן גם עקב דלקת התוספתן, המפורסמת יותר בשמה הלועזי – אפנדיציטיס. כמו כן, מחלות כליות כמו למשל אבני כליות או זיהום יכולים לגרום לכאבים בצד ימין של הבטן.

  מה הסיכון בכאב בצד ימין של הבטן?

  כאב בצד ימין של הבטן ידוע כמסוכן בעיקר עקב האפשרות של דלקת התוספתן. תסמיניה האופיניים הם כאב בטן שמתחיל ככאב עמום במרכז הבטן, שנודד ימינה ולמטה והופך לכאב חד בבטן הימנית התחתונה. תסמינים נוספים הם חום גבוה, חוסר תיאבון ולעתים גם הקאות. מצב של דלקת תוספתן הוא מסוכן, ודורש כידוע ניתוח. אז איך אפשר להבדיל בין סתם כאבים בצד ימין של הבטן, לבין כאבים בצד ימין של הבטן הנובעים מדלקת של התוספתן? התשובה היא לא פשוטה, ואפילו כירורגים מנוסים שזה לא המפגש הראשון שלהם עם חולה עם כאב בצד ימין לעתים מתחבטים בדילמה ושולחים את החולה לבדיקות שונות על מנת להחליט אם יש צורך בניתוח. לכן, ככל הנוגע לכאב בצד ימין של הבטן, עדיף להשאיר את העבודה למקצוענים.


  אופטימל ביטוחים - מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ניתוח תיקים